19 LUTEGO 2024

Znamy polską kadrę na historyczny Puchar Świata w snowboardzie na Jaworzynie Krynickiej

Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia historycznego Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej. 24 i 25 lutego najlepsi snowboardziści na świecie zmierzą się w slalomie gigancie równoległym na trasie nr 2A. Do zawodów zgłoszono prawie 100 zawodniczek i zawodników z 16 krajów, a wśród nich 13 reprezentantów Polski. Sprawdź szczegółowy plan zawodów oraz informacje jak odebrać bezpłatne zaproszenia i dostać się na miejsce wydarzenia.

Niewiele ponad tydzień pozostał do rozpoczęcia historycznego wydarzenia w polskim sporcie – Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim, który odbędzie się na malowniczych stokach Jaworzyny Krynickiej już 24 i 25 lutego. Po raz pierwszy Polska ma zaszczyt gościć zawody tej rangi, co stanowi efekt nie tylko bardzo dobrych osiągnięć naszych snowboardzistów, ale także intensywnych starań Polskiego Związku Narciarskiego i jego partnerów.

Prawie 100 sportowców z 16 reprezentacji

Na Jaworzynie Krynickiej, gdzie odbędą się dwa slalomy giganty równoległe, trwają ostatnie przygotowania do zawodów najwyższej rangi. Do weekendowych zmagań (24 i 25 lutego) zgłoszono blisko 100 zawodników z 16 krajów, w tym z Austrii, Australii, Chin, Bułgarii, Kanady, Czech, Niemiec, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Holandii, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i USA.

Wśród startujących jest 13 reprezentantów Polski, na czele z aktualnym mistrzem świata, Oskarem Kwiatkowskim. Trener Oskar Bom wraz ze sztabem powołali również Olimpię Kwiatkowską, Marię Bukowską-Chyc, Oskara Kwiatkowskiego, Andrzeja Gąsienicę-Daniela, Michała Nowaczyka, Mikołaja Rutkowskiego, Weronikę Dawidek, Sonię Zapałę, Olgę Kaciczak, Natalię Stokłosę, Karolinę Półtorak oraz Nataszę Piwowarczyk. Warto wspomnieć, że dla piątki naszych juniorek będzie to pierwszy w karierze start w Pucharze Świata.

Zapraszamy na ceremonię losowania numerów

Dwudniowe zmagania pucharowe w sercu Beskidu Sądeckiego poprzedzą treningi zawodników oraz publiczne losowanie numerów, które odbędzie się w piątek, 23 lutego od 18:30 w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.

– To wielka radość móc gościć w Krynicy-Zdroju najlepszych snowboardzistów, którzy będą rywalizować w historycznych zawodach Pucharu Świata na trasach Jaworzyny Krynickiej. Zapraszamy mieszkańców, turystów i kibiców na to wyjątkowe święto światowego sportu, które rozpocznie się uroczystym losowaniem numerów startowych na krynickim deptaku, w Pijalni Głównej, która jest jednym z symboli naszego miasta – mówi Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdroju.

Losowanie numerów startowych to znakomita okazja do spotkania z najlepszymi zawodnikami na świecie, zdobycia autografów czy zrobienia wspólnych pamiątkowych zdjęć. Powszechnie znanym zwyczajem w zawodach Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim jest ciekawa formuła wyłaniania kolejności startu, dlatego warto wybrać się w piątek 23 lutego o godzinie 18:30 do Pijalni Głównej na krynickim deptaku, aby zobaczyć co polscy organizatorzy zaplanowali tym razem.

– W losowaniu bierze udział 16 najlepszych kobiet i mężczyzn w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wbrew pozorom jest ono bardzo ważne, bo im niższy numer, tym lepsza trasa. Dlatego też zawodnicy startujący z pierwszymi numerami mogą jechać na 100%, bo trasa jest idealna – tłumaczy Aleksandra Król, brązowa medalistka mistrzostw świata w snowboardzie alpejskim.

– Losowania bywają przeróżne i często są organizowane w formie rywalizacji. W moim przypadku najbardziej utkwiło mi w pamięci to, kiedy musiałam wskoczyć do wody i zanurkować po numerek. Innym razem łowiliśmy żółte kaczuszki albo przebieraliśmy się w stroje regionalne. A co będzie w Krynicy? Tego Wam nie mogę zdradzić, ale możecie się o tym przekonać już w piątek 23 lutego o 18:30 w Pijalni Głównej – dodaje nasza reprezentantka, która również będzie obecna podczas historycznego Pucharu Świata.

W trakcie wydarzeniu będą rozdawane zaproszenia, upoważniające do bezpłatnego wejścia na każdy z dwóch dni zawodów Pucharu Świata. Krynica-Zdrój znana jest również z muzyki, dlatego nie zabraknie jej i tym razem. Goście będą mogli posłuchać na żywo zespołu Sawdust i DJ’a. Dodatkowo, w Pijalni Głównej będzie można podziwiać niezwykłą wystawę zdjęć autorstwa Miłosza Pierwoły, który uchwycił naszych snowboardzistów w akcji podczas pucharowych zawodów w wielu odsłonach.

Bezpłatne bilety na zawody

W związku z tym, że zawody Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim po raz pierwszy odbędą się w naszym kraju, to organizatorzy zdecydowali się na niespodziankę dla kibiców. Wstęp na zawody będzie całkowicie darmowy, co jest wyjątkową okazją dla miłośników sportów zimowych, by na żywo śledzić rywalizację najlepszych snowboardzistów świata.

– Przygotowania idą pełną parą, a kibice mogą oczekiwać nie tylko sportowych emocji, ale i dodatkowych atrakcji. Zapraszamy do wspólnego kibicowania i celebrowania tej historycznej chwili na Jaworzynie Krynickiej – mówi Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Bezpłatne bilety można odebrać w kasach stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka, podczas publicznego losowania numerów startowych oraz przy wejściu na teren zawodów w strefie mety. Dla kibiców przygotowano ograniczoną liczbę miejsc w strefie mety dlatego warto przyjść na zawody już od rana, na kwalifikację by zająć miejsca z najlepszym widokiem na trasę. Organizatorzy wraz ze stacją narciarską Jaworzyna Krynicka przewidzieli także wiele konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Zawody będą transmitowane na żywo na kanale Eurosport 1 oraz w serwisie Eurosport Extra Player, umożliwiając śledzenie emocji także tym, którzy nie będą mogli pojawić się na miejscu.

Zalecany dojazd i szczegółowy program

Organizatorzy zalecają przyjazd na zawody komunikacją miejską – specjalnie dla uczestników wydarzenia będą kursować bezpłatne busy z centrum Krynicy-Zdroju bezpośrednio pod stację Jaworzyna Krynicka. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://jaworzynakrynicka.pl/wydarzenia/aktualnosci/dojazd-na-puchar-swiata.

Program Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej

22.02.2024, czwartek

  • Pierwszy dzień treningów

23.02.2024, piątek

  • Drugi dzień treningów
  • 18:30 Publiczne losowanie numerów startowych

24.02.2024, sobota

  • 9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy
  • 13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy
  • Ceremonia rozdania nagród

25.02.2024, niedziela

  • 9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy
  • 13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy
  • Ceremonia rozdania nagród

To wyjątkowa okazja, by poczuć ducha rywalizacji na najwyższym poziomie oraz wspierać naszych zawodników. Niech ten weekend stanie się nie tylko świętem snowboardu, ale również okazją do wspólnego kibicowania, dzielenia się pasją i celebrowania sportowego ducha. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Feel free!

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN