17 KWIETNIA 2024

Znamy trenerów reprezentacji Polski w skokach na sezon 2024/25

Za nami spotkanie sztabów szkoleniowych i kierownictwa Polskiego Związku Narciarskiego na którym ogłoszono sztaby trenerskie kadr narodowych mężczyzn w skokach narciarskich na sezon 2024/25.

- Podsumowaliśmy miniony sezon, ale również przygotowaliśmy koncepcję nowych sztabów szkoleniowych na kolejne sezony. Myślę, że to spotkanie było bardzo owocne. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo rzeczy - również w czym tkwił problem, jeśli chodzi o poprzednią zimę. Uważam jednak, że nie ma co się rozwodzić nad tym, co było złe. Najważniejsze jest to, co przed nami - czyli to, co jest dobre - powiedział prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Adam Małysz.

Trenerem głównym Kadry Narodowej A pozostaje Thomas Thurnbichler. Jego asystentem zostanie dotychczasowy Koordynator Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „ORLEN Szukamy Następców Mistrza” - Maciej Maciusiak.

Thomas Thurnbichler przyznał, że w przygotowaniach do kolejnego sezonu nastąpią pewne zmiany względem poprzedniego. - Wykorzystałem czas po sezonie, aby zastanowić się, jakie zmiany będą potrzebne. To jasne, że ponownie wezmę na siebie pełną odpowiedzialność za przygotowanie fizyczne. Będziemy mieli bardziej efektywny plan obozu - mniej podróży i bardziej efektywny okres jesienny. Zmieniliśmy także ponownie strategię, aby wrócić do tego, co istotne w skokach narciarskich pod względem treningowym. Sztab szkoleniowy kadr będzie wyglądał inaczej. Do mnie, jako głównego trenera, dołączy Maciej Maciusiak, który jest świetnym trenerem i będzie moim asystentem - ogłosił główny szkoleniowiec naszej reprezentacji.

- W tym sezonie będę asystentem Thomasa Thurnbichlera w kadrze A. Łączymy razem swoje siły, doświadczenia i zrobimy wszystko, żeby wyniki naszych chłopaków były jak najlepsze. Wy trzymajcie kciuki, a na pewno nam się uda - powiedział Maciej Maciusiak.

Do sztabu szkoleniowego dołącza Arvid Endler - specjalista odpowiedzialny za wsparcie szkolenia fazy lotu. - Od tego sezonu moją rolą będzie szkolenie w zakresie fazy lotu, a także rozwijanie tego rodzaju treningów wspólnie z trenerem Thomasem - dla kadr A, B oraz dla niektórych zawodników drużyny juniorów. Moje doświadczenie związane jest z wingsuitingiem. Przez ostatnie cztery lata pracowałem w tunelu do lotów w kombinezonie wingsuit w Sztokholmie, edukowałem również drużyny skoczków narciarskich. W zeszłym roku zdobyłem drużynowe mistrzostwo świata w akrobatycznym lataniu w kombinezonie wingsuit. Od tego roku rozpocznę pracę na pełen etat w polskiej kadrze. Przez ostatnie dwa lata pracowałem już razem na kilku małych obozach z Thomasem i dołączałem do nich na skoczni. Od teraz moja baza będzie w Krakowie, za każdym razem będę się pojawiać na skoczni. Do tego będziemy powracać do Sztokholmu, by trenować w tunelu aerodynamicznym - przyznał Arvid Endler.

- Wdrożyliśmy w nasz team Arvida Endlera. Jest mistrzem świata w akrobatycznym lataniu w kombinezonie wingsuit. Przez ostatnie lata trenował ze wszystkimi reprezentacjami narodowymi w tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie. Współpracował z nami przez ostatnie dwa lata, znamy się. Teraz chcemy zrobić kolejny krok w edukacji dotyczącej lotu. Chcemy włączyć do tego także kadrę B i najbardziej obiecujących juniorów, aby każdy mógł skorzystać z jego doświadczenia - powiedział trener Thomas Thurnbichler.

- Do Thomasa Thurnbichlera dołącza jako asystent Maciej Maciusiak. Myślę, że to niespodzianka. Mamy też kolejną osobę w sztabie. Arvid Endler przychodzi do nas „prosto" z tunelu aerodynamicznego ze Szwecji. Arvid będzie nam pomagał i wspierał naszych zawodników, jeśli chodzi o samą fazę lotu. Czeka go dużo pracy nie tylko w kadrze A, ale również w B i juniorskiej - przyznał Adam Małysz.

Zmiany czekają nas w Kadrze Narodowej B. Stanowisko jej głównego trenera obejmie dotychczasowy asystent Thomasa Thurnbichlera, Wojciech Topór. Asystentem trenera Kadry Narodowej B zostanie Krzysztof Biegun.

- Kadra B będzie miała nowego trenera, którym będzie Wojciech Topór. Wojtek w zeszłym roku był moim asystentem, a wcześniej trenerem bazowym. Współpracują od dwóch lat z Krzysztofem Biegunem i z pewnością mogą stworzyć skuteczny team. Generalnie chcemy bardzo blisko współpracować. Chcemy jak najlepiej służyć następnemu pokoleniu. Będziemy mieć młode zespoły, a dla bardziej doświadczonych zawodników stworzone zostaną indywidualne plany. Szczegóły zostaną przedstawione po tym, jak wszystko zostanie potwierdzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Warto dodać, że nasi zawodnicy otrzymali już plany treningowe do zrealizowania w domu. A od przyszłego tygodnia zaczynamy już w pełni trenować według planu, który ułożyliśmy ze wszystkimi. Dla nas składy kadr są jasne, ale wciąż musimy poczekać na zatwierdzenie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki - zdradził trener Kadry Narodowej A Thomas Thurnbichler.

- Od najbliższego sezonu będę miał przyjemność być trenerem głównym Kadry Narodowej B. Moim asystentem będzie Krzysztof Biegun. Pełny skład kadry poznamy w maju, natomiast już teraz mogę powiedzieć, że nasza kadra będzie współpracowała bardzo blisko z kadrą Thomasa. Pierwsze obozy będziemy mieli wspólne i bardzo cieszę się na tę współpracę. Nie mogę się już doczekać rozpoczęcia nowego sezonu - powiedział Wojciech Topór.

Na stanowisku głównego trenera Kadry Juniorów pozostanie Daniel Kwiatkowski. - Dotychczas byłem trenerem-koordynatorem kadry juniorów. Cieszę się, ponieważ jest mi dane kontynuować pracę na tym samym stanowisku. Rozpoczęliśmy w minionym sezonie nowy system szkolenia juniorów we wszystkich dyscyplinach. Ja mogę się wypowiedzieć odnośnie skoków. Mieliśmy powołanych do kadry juniorów wszystkich zawodników ze szkół sportowych oraz ich absolwentów w wieku juniorskim. Ten system dobrze funkcjonował w tym sezonie i postanowiliśmy razem z prezesem, że pozostajemy w tym samym systemie - przyznał Daniel Kwiatkowski.

Informacja o składach zawodników zaprezentowana zostanie w maju po akceptacji przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Do pobrania i wykorzystania wypowiedzi audio/wideo Adama Małysza, Thomasa Thurnbichlera oraz trenerów kadry narodowej A, B i juniorów: kliknij TUTAJ.

SZTABY TRENERSKIE KADR NARODOWYCH POLSKI NA SEZON 2024/25

Thomas Thurnbichler - główny trener Kadry A
Maciej Maciusiak - asystent trenera Kadry A
Mathias Hafele - trener techniczny
Paweł Gurbisz - fizjoterapeuta
Arvid Endler - specjalista ds. szkolenia fazy lotu
Krzysztof Miętus - asystent trenera Kadry A

Wojciech Topór - główny trener Kadry B
Krzysztof Biegun - asystent trenera Kadry B
Zbigniew Klimowski - asystent trenera Kadry B  

Daniel Kwiatkowski - główny trener Kadry Juniorów
Grzegorz Miętus - asystent trenera przy SMS Zakopane
Mariusz Chrapek - trener SMS Zakopane
Robert Mateja - asystent trenera przy SMS Szczyrk
Sławomir Hankus - trener SMS Szczyrk

W przypadku wykorzystania materiałów prosimy o dodanie informacji: „Źródło: materiały prasowe PZN”.

Źródło: Łukasz Opoka / Biuro Prasowe PZN