1 KWIETNIA 2024

Podium Pawła Pyjasa w mistrzostwach Słowacji. Znakomity wynik Hanny Zięby na zakończenie sezonu

Sezon zimowy 2023/2024 powoli dobiega końca, ale polscy narciarze alpejscy z sukcesami walczą jeszcze na międzynarodowych arenach. Paweł Pyjas zajął drugie miejsce w mistrzostwach Słowacji i zanotował najlepszy wynik w sezonie. Hanna Zięba także była druga, ale we Włoszech i osiągnęła najlepszy rezultat w karierze. Miejsca na podium zajęli również nasi młodzi alpejczycy w zawodach FIS Children.

Paweł Pyjas drugi w międzynarodowych mistrzostwach Słowacji

Nasz alpejczyk zajął w środę 26 marca drugie miejsce w bardzo dobrze obsadzonych Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji w slalomie w Jasnej i zaliczył tym samym najlepszy wynik w sezonie – 26.26 FIS-punktów.

Początkowo wydawało się, że Paweł Pyjas może osiągnąć jeszcze lepszy wynik, gdyż po pierwszym przejeździe prowadził z ponad sekundową przewagą. Niestety, w finałowej odsłonie warunki na trasie były bardzo trudne, a wysoki numer startowy (30.) nie sprzyjał utrzymaniu pozycji lidera. W czołowej „10” znalazło się także czterech innych polskich zawodników oraz trzy zawodniczki – Bartłomiej Sanetra, Nikola Komorowska, Bartosz Szkoła, Stanisław Sarzyński, Klaudia Muniak, Paweł Bałaś oraz Zuzanna Świgut.

Niestety, zaplanowane na czwartek zawody FIS zostały odwołane z powodu intensywnych opadów deszczu. Teraz polskich alpejczyków czeka osiem dni startów od 2 do 11 kwietnia w międzynarodowych zawodach w slalomie i slalomie gigancie w Strbskim Plesie na Słowacji. Powodzenia!

Fantastyczny wynik Hanny Zięby na zakończenie sezonu

Nasza juniorka, Hanna Zięba, także odniosła sukces na arenie międzynarodowej w dobrze obsadzonych zawodach FIS Junior we włoskim Alleghe. W sobotnim slalomie gigancie (30 marca) zajęła drugie miejsce, tracąc zaledwie 0,4 sekundy do pierwszej Jany Fritz z Niemiec. Był to również najlepszy wynik w jej karierze – 28.88 FIS punktów. Dzień wcześniej była siódma (37.36 FIS-pkt).

Gratulujemy Hani oraz całemu sztabowi i trzymamy kciuki za kolejny udany sezon, a naszej zawodniczce życzymy wszystkiego najlepszego z okazji 19-tych urodzin.

Trzy podia polskich alpejczyków w zawodach FIS Children

Kolejne bardzo dobre wyniki za granicą odnotowali nasi młodsi alpejczycy (13-16 lat), którzy 29 i 30 marca startowali w zawodach FIS Children w Pra Loup. Warunki we francuskim kurorcie nie były łatwe, ponieważ Alpy nawiedził piasek z Sahary oraz intensywne opady śniegu, co utrudniło zadanie organizatorom, którzy byli zmuszeni odwołać dwa z czterech dni zawodów. To jednak nie przeszkodziło, aby Biało-Czerwoni znów pokazali klasę na arenie międzynarodowej.

W piątek odbył się slalom, w którym trzecie miejsce wśród Juniorów Młodszych zajął Jan Dubelski, a piąty był Maksymilian Kawiorski. Warto wspomnieć, że spośród 104 startujących aż 55 nie ukończyło rywalizacji, co tylko świadczy o skali trudności zmagań. W młodszej kategorii czwartą pozycję po pierwszym przejeździe zajmowała Zuzanna Leśniak, lecz niestety została zdyskwalifikowana za niewłaściwe ominięcie bramek podczas drugiego przejazdu.

Następnego dnia pogoda i warunki pozwoliły na rozegranie tylko jednego przejazdu slalomu giganta dla Młodzików, Młodziczek i Juniorek Młodszych. Rywalizacja wśród Juniorów Młodszych została odwołana. Tym razem Polacy zdobyli dwa medale. Drugie miejsce jako młodsza w roczniku zajęła Zuzanna Leśniak, a trzeci był Antoni Kałuża. Na 14. miejscu sklasyfikowano Nikodema Ryczko (U14), a na 18. Helenę Leśniak (U16). Gratulujemy!

Kolejne wyzwanie czeka naszych młodych alpejczyków na znanych zawodach La Scara, które odbędą się od 2 do 5 kwietnia we francuskim Val d’Isere. Trzymamy kciuki za naszych utalentowanych narciarzy!

Źródło: Tytus Olszewski