24 STYCZNIA 2024

Już za miesiąc pierwszy snowboardowy Puchar Świata w Polsce

Dokładnie za miesiąc, 24 oraz 25 lutego odbędzie się na Jaworzynie Krynickiej, historyczny i pierwszy raz w Polsce Puchar Świata w snowboardzie alpejskim.  Na trasie nr 2A pojawią się najlepsi snowboardziści podczas zawodów w slalomie gigancie równoległym. Wśród światowej czołówki pojawią się także nasi reprezentanci z mistrzem świata, Oskarem Kwiatkowskim na czele. 

- Jaworzyna Krynicka to idealny stok snowboardowy. Zawodnicy i trenerzy powinni być bardzo zadowoleni z przygotowania trasy, ponieważ jej nachylenie jest optymalne. Mam nadzieję, że organizacyjnie staniemy na wysokości zadania i pokażemy, że jesteśmy w stanie robić najlepsze zawody na świecie - stwierdził Oskar Bom, trener polskiej kadry snowboardzistów.

Złoty medal Oskara Kwiatkowskiego oraz brązowy Aleksandry Król w slalomie gigancie równoległym podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata w gruzińskim Bakuriani sprawiły, że polscy kibice zaczęli nieco bardziej interesować się tą nieprzewidywalną i dynamiczną dyscypliną alpejską. Wszystko wskazuje na to, że w naszym kraju rozpoczyna się nowy etap dla snowboardu, również pod względem organizacyjnym.

- W mojej głowie jest to impreza główna w tym sezonie. Jestem wniebowzięty po pierwszych treningach na Jaworzynie Krynickiej i jestem pewny, że zawody tutaj to będzie TOP! W tym momencie jest to mój ulubiony stok ze względu na nachylenie oraz przygotowanie trasy - powiedział Oskar Kwiatkowski, obecny mistrz świata w gigancie równoległym.

- Przybywajcie na miejsce i wspierajcie naszych snowboardzistów. Mamy dla kibiców dobrą informację, którzy będą mogli obejrzeć zawody w Krynicy-Zdroju bezpłatnie. Ze względu na historyczne wydarzenie chcemy, aby kibice mogli w nim uczestniczyć na żywo. Będzie to coś nietuzinkowego! Mamy nadzieje, że dzięki naszemu doświadczeniu również snowboardowy Pucharu Świata będzie organizowany co roku w Polsce - zaprasza Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane przez organizatorów w Krynicy-Zdroju (również przy wejściu). W strefie mety dostępne będzie dla kibiców 900 miejsc siedzących i stojących na każdy dzień wydarzenia. Relacja z zawodów będzie dostępna na kanałach Eurosport oraz w Player.pl.

Z pewnością na decyzję FIS i przyznanie organizacji zawodów w Polsce bardzo duże znaczenie miały m.in. zarówno ostatnie sukcesy naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej, starania PZN oraz wymagane warunki techniczne jakie spełnia ośrodek narciarsko-snowboardowy Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka należący do Grupy PKL. Zawody Pucharu Świata będą szczególną okazją, która otworzy drzwi do rozwoju sportowego najmłodszych oraz podnoszenia poziomu organizacyjnego w naszym kraju.

- Otwarte są wszystkie trasy narciarskie, a jest ich prawie 15 km. Każdy może znaleźć coś dla siebie, ponieważ mamy trasy zarówno dla mistrzów, jak i amatorów. Liczymy na obecność turystów, narciarzy i kibiców, których zapraszamy na pierwsze zawody Pucharu Świata w snowboardzie, by obserwować sportowe zmagania zawodników! - powiedział Tomasz Pasieka, dyrektor ds. rozwoju Jaworzyny Krynickiej.

Wyróżnienie w postaci organizacji zawodów Pucharu Świata w snowboardzie oraz sukcesy międzynarodowe spowodowały większe zainteresowanie tą dyscypliną. Z pewnością to szansa na pokazanie się z jak najlepszej strony na tle najlepszych ośrodków zimowych na świecie, które organizują wydarzenia tej rangi. 

Polska w zeszłym sezonie z sukcesem zorganizowała Puchar Europy w Suchem. Następnie FIS wyszedł z propozycją, aby wykorzystać marketingowo sukces naszej kadry i już teraz znaleźć dla PZN miejsce w najważniejszym zimowym kalendarzu tej dyscypliny. Do tej pory Polska organizowała zawody najwyższej rangi w skokach, kombinacji, biegach i narciarstwie alpejskim. Teraz nadchodzi czas snowboardu alpejskiego!

Polscy snowboardziści alpejscy

Program Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej

22.02.2024, czwartek

Pierwszy dzień treningów

23.02.2024, piątek

Drugi dzień treningów

18:30 Publiczne losowanie numerów startowych

24.02.2024, sobota

9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy

13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy

Ceremonia rozdania nagród

25.02.2024, niedziela

9:00 – 11:00 Kwalifikacje: slalom gigant równoległy

13:00 – 14:20 Finały: slalom gigant równoległy

Ceremonia rozdania nagród

world cup krynica 2024.jpg

Szczegóły związane z rywalizacją sportową naszych zawodników śledzić można w mediach społecznościowych PZN Od Deski Do Deski. Aktualności związane z organizacją Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w Polsce na stronie WorldCupKrynica.pl, oraz PZN PKL Jaworzyna Krynicka.

Pierwszy raz w historii Puchar Świata w snowboardzie zagości w Polsce. Na trasie nr 2A na Jaworzynie Krynickiej rywalizować będą najlepsi zawodnicy w snowboardzie alpejskim kobiet i mężczyzn. Zapraszamy wszystkich w terminie 24-25.02.2024 roku do kibicowania reprezentantom Polski oraz sportowcom, którzy będą walczyć o podium Pucharu Świata w Krynicy-Zdrój. Bądźmy razem uczestnikami sportowego święta wraz z bohaterami wielkiego międzynarodowego wydarzenia. 

W przypadku wykorzystania materiałów prosimy o dodanie informacji: „Źródło: materiały prasowe PZN”.

Źródło: Łukasz Opoka / Biuro Prasowe PZN