17 LUTEGO 2024

Jaromin, Maksym, Cukier i Sikora mistrzami Polski w Big Air

Jan Jaromin i Susie Maksym w snowboardzie oraz Antoni Cukier i Martyna Sikora wśród narciarzy zdobyli tytuły mistrzów Polski w Big Air. Zakończone w sobotę dwudniowe zawody rozegrane zostały w Białce Tatrzańskiej w ramach Garmin Winter Sports Festival.

W rywalizacji snowboardzistek i snowboardzistów złoto wywalczyli faworyci Maksym i Jaromin. Oboje tydzień wcześniej stanęli na podium zawodów Pucharu Europy FIS, również rozegranych w ramach Festiwalu Garmin Winter Sports.

Jaromin, który obronił tytuł mistrzowski zdobyty w ubiegłym roku, był bardzo zadowolony ze swojego wyniku. – Obawy były, bo na treningach przed finałem nic mi nie "siadało". Jednak w samych zawodach wyszło wszystko co sobie zaplanowałem i to w pierwszej próbie – cieszył się srebrny medalista PE sprzed tygodnia.

Niepokonana na skoczni wybudowanej na Jankulakowskim Wierchu była Maksym, która tydzień wcześniej również w Białce Tatrzańskiej wywalczyła brązowy medal PE. W sobotę na drugim stopniu podium stanęli odpowiednio Krzysztof Owczarek i Julia Kindrat, a brąz wywalczyli Wiktor Kozarski i Zuzanna Sokalska.

W przypadku narciarzy walka o miejsca na podium rozegrała się pomiędzy wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski i Garmin Winter Sports Festiwal – Szczepanem Karpielem-Bułcką i Robertem Szulem – a młodymi zawodnikami, którzy swoją karierę rozpoczynali tak naprawdę pod ich okiem. Po pierwszym skoku prowadził Karpiel-Bułecka, a drugi był najlepszy z Polaków w czasie zeszłotygodniowego Pucharu Europy FIS Stanisław Solik. Trzeci najlepiej oceniony skok oddał Szul. Jednak w kolejnych dwóch skokach dwa najlepiej ocenione dziś tricki, czyli switch bio 1080 z mute grabem i crok 900 z lead tailem, pokazał 17-letni Antoni Cukier. Tym samym sięgnął po tytuł Mistrza Polski PZN w konkurencji Big Air. Kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio Szczepan Karpiel-Bułecka i Stanisław Solik.

Zwycięzca po rywalizacji podkreślił, że mimo odwilży sztucznie śnieżony stok oraz sama skocznia były świetnie przygotowane. – Dzięki temu można było zrobić fajne kąty wybicia i lądowania, więc skakało się naprawdę świetnie. Wśród wykonanych trzech prób ta pierwsza nie poszła tak, jak chciałem. No i do tego zaczęło wiać, ale mimo wszystko drugi i trzeci trick były już zdecydowanie lepsze – podsumował swój start zakopiańczyk.

Wśród kobiet w narciarskich ewolucjach wystartowała tylko Martyna Sikora, która za swoje trzy próby uzyskała 114 pkt.

Po Pucharze Europy FIS i Mistrzostwach Polski PZN (FIS) w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrały się jeszcze Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzików, a także Młodzieżowy Puchar Polski. W niedzielę na przebudowanej skoczni na Jankulakowskim Wierchu możnabyło zobaczyć blisko setkę młodych zawodników i zawodniczek z całej Polski. Ich rywalizacja zakończyła Garmin Winter Sports Festival 2024.

Medaliści MP w snowboardowym Big Air:

Kobiety:
1. Susie Maksym (Akademia Sportu Freestyle Park)   135,33 pkt
2. Julia Kindrat (Freestyle Club)           92,34
3. Zuzanna Sokalska (KS AZS AWF Wrocław)       69,00

Mężczyźni:
1. Jan Jaromin (KS AZS AWF Katowice)         174,66
2. Krzysztof Owczarek (Stowarzyszenie High 5)    153,00
3. Wiktor Kozarski (Akademia Sportu Freestyle Park) 151,67 

Medaliści MP w narciarskim Big Air:

Mężczyźni:
1. Antoni Cukier (AZS Zakopane)           180,34 pkt
2. Szczepan Karpiel (AZS AWF Katowice)        177,67
3. Stanisław Solik (AZS Zakopane)          176,33 

Pełne wyniki: Snowboard MężczyźniSnowboard Kobiety Freeski Mężczyźni

Pełna galeria zdjęć z piątkowych kwalifikacji jest dostępna TUTAJ, a z sobotnich finałów TUTAJ.

Źródło: PAP/WSF