19 LUTEGO 2024

Życiowy wynik Gałuszki, Sawicka tuż za podium, Gąsienica-Daniel bez pucharowych punktów

Miniony tydzień w narciarstwie alpejskim rozpoczął się od zawodów FIS PolSKI Mistrz w slalomie i slalomie gigancie w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Podwójne zwycięstwo u kobiet odniosła Nikola Komorowska. Wśród mężczyzn pierwszego dnia wygrał Bartłomiej Sanetra, a drugiego Wojciech Gałuszka, który zanotował najlepszy wynik w karierze. W austriackim Weinebene w zawodach FIS w slalomie z dobrej strony pokazała się Aniela Sawicka, która otarła się o podium, tracąc 0,13 sekundy do trzeciego miejsca. Niestety udanego startu nie zaliczyła Maryna Gąsienica-Daniel, która była dopiero 37. w supergigancie w szwajcarskim Crans Montana.

Cztery złota Polaków w Szczawnicy

Za nami V edycja międzynarodowych zawodów FIS PolSKI Mistrz w narciarstwie alpejskim. Alpejczycy ponownie wrócili do ośrodka PKL Palenica, aby w dniach 12-13 lutego rywalizować w slalomie i slalomie gigancie. Szczególnie może cieszyć męska obsada zawodów gigantowych, w których na starcie stanął chociażby znany z Pucharu Świata Słowak Andreas Zampa. Wszystkie złote medale zawisły na szyi reprezentantów Polski, a podwójne zwycięstwo odniosła Nikola Komorowska. Wśród mężczyzn w slalomie najlepszy okazał się Bartłomiej Sanetra, a dwa kolejne miejsca zajęli odpowiednio Paweł Bałaś i Karol Zawada. W slalomie gigancie na najwyższym stopniu podium stanął Wojciech Gałuszka, który wyprzedził wspomnianego Zampę i zaliczył najlepsze FIS-punkty w karierze – 28.86, co jest drugim najlepszym polskim rezultatem w tym sezonie. Pełne wyniki oraz galerię zdjęć z obu dni rywalizacji można znaleźć TUTAJ. 

Sawicka tuż za podium w Austrii

Nasze reprezentantki zaliczyły udany start w slalomowych zawodach FIS w austriackim Weinebene. W sobotę (17 lutego) tuż za podium, bo na czwartym miejscu, uplasowała się Aniela Sawicka (43.10 FIS-pkt), która z drugim najlepszym czasem drugiego przejazdu awansowała o trzy pozycje i straciła 0,13 sekundy do trzeciej Austriaczki. Trzecim rezultatem drugiej odsłony mogła pochwalić się świeżo upieczona mistrzyni Polski, Daria Krajewska, która zajęła szóste miejsce. To jednak nie jedyne Polki w czołowej „10”, bo dziewiątą pozycję zajęła nasza juniorka, Nikola Komorowska. Drugiego dnia Sawicka była ósma, Krajewska dziewiąta, a Komorowska dwunasta.

Gąsienica-Daniel bez punktów Pucharu Świata

Supergigant Pucharu Świata w Crans Montana w Szwajcarii nie był szczęśliwy dla Maryny Gąsienicy-Daniel. Polka zajęła 37. miejsce ze stratą 1,01 sekundy do czołowej „30” i nie zdobyła trzecich punktów w sezonie w tej konkurencji. Niedzielne zawody wygrała Austriaczka Stephanie Vanier. Teraz naszą alpejkę czekają treningi we Włoszech przed kolejnymi pucharowymi zmaganiami. Zakopianka już w najbliższy weekend (24-25 lutego) wystartuje w dwóch supergigantach w Val di Fassa. Z okazji urodzin życzymy Marynie wszystkiego najlepszego i samych szybkich przejazdów. Sto lat!

Wyniki Polaków w narciarstwie alpejskim:

Zawody FIS w Szczawnicy
12.02 slalom
Najlepsi:
1. Nikola Komorowska
1. Bartłomiej Sanetra
2. Paweł Bałaś
3. Karol Zawada
3. Zuzanna Świgut
4. Pola Kądziołka

13.02 slalom gigant
Najlepsi:
1. Nikola Komorowska
1. Wojciech Gałuszka
3. Pola Kądziołka
4. Bartłomiej Sanetra
5. Igor Kaczmarek

Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec Juniorów w Fuegen
16.02 slalom gigant
19. Mateusz Szczap

Międzynarodowe Mistrzostwa Brazylii w Fuegen
18.02 slalom
17. Paweł Pyjas
DNS2 Mateusz Szczap

Zawody FIS w Weinebene
17.02 slalom
4. Aniela Sawicka
6. Daria Krajewska
9. Nikola Komorowska

18.02 slalom
8. Aniela Sawicka
9.Daria Krajewska
12. Nikola Komorowska

Puchar Świata w Crans Montana
18.02 supergigant
37. Maryna Gąsienica Daniel

Trzymamy kciuki za udane starty naszych alpejczyków i zapraszamy do śledzenia na bieżąco naszych mediów społecznościowych PolSKI Mistrz!

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN