16 LISTOPADA 2023

Nowe otwarcie dla polskich biegów narciarskich. PZN prezentuje ambitny program rozwoju szkolenia młodzieży

Polski Związek Narciarski ogłosił nowy program rozwoju biegów narciarskich skoncentrowany na grupach młodzieżowych. Konferencja szkoleniowa dla trenerów biegów narciarskich, która odbyła się w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku, była okazją do przedstawienia koncepcji mającej zmienić oblicze szkolenia młodych narciarzy w Polsce. Trenerzy wzięli udział w trzydniowym szkoleniu przeprowadzonym przez sztab kadry młodzieżowej odpowiedzialnej za przygotowanie całego programu. 

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego (PZN), w tym Adam Małysz – Prezes PZN, dr Stanisław Szymanik – Wiceprezes PZN, dr Tomasz Grzywacz – Dyrektor Sportowy PZN, Martin Persson – Trener i Koordynator Projektu, Kamil Fundanicz – Trener Główny Kadry Narodowej Juniorów oraz trenerzy i asystenci przy Szkołach Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i Zakopanem  –  Andrzej Leśnik, Dawid Brill, Eliza Kliś, Arkadiusz Posiadała, Jan Antolec i Kacper Antolec. 

 

Uczestnicy konferencji prasowej w Szczyrku

– Głównym celem wprowadzenia nowego programu szkolenia biegów narciarskich jest pomaganie młodzieży i zjednoczenie klubów czy regionów, aby razem pracować na nowy system. Znakomity fachowiec, Martin Persson, koordynuje to wszystko i przynosi do nas to co najlepsze. Sam jest zaskoczony dużym zaangażowaniem środowiska, chęcią współpracy, a także polskimi obiektami. Obecnie współpracuje z sześcioma trenerami i widzi, jak mocno chcą się rozwijać i jak wiele pracy już wykonali – skomentował Prezes Zarządu PZN, Adam Małysz.  

 

Od juniora do seniora – nowy system szkolenia
Głównym tematem konferencji było wskazanie największych wyzwań polskiego młodzieżowego narciarstwa biegowego oraz przedstawienie założeń długofalowego, efektywnego procesu szkolenia i selekcji aby w jego wyniku zawodnicy mieli szansę osiągać sukcesy międzynarodowe w wieku seniorskim. Pierwszy etap tego rewolucyjnego programu potrwa do igrzysk olimpijskich w 2030 roku. To historyczne wydarzenie w polskim narciarstwie biegowym otworzyło nowy rozdział w szkoleniu młodych talentów, obejmując kategorie od Juniora Młodszego (17-18 lat) przez Juniora (19-20 lat) do Młodzieżowca (21-23 lat).


– Nasz nowy program rozwoju młodzieżowych biegów narciarskich jest pewnym patronatem nad młodymi sportowcami, klubami oraz Szkołami Mistrzostwa Sportowego. Mamy zamiar wprowadzać nowoczesne rozwiązania w systemie szkolenia. Chcemy, aby młodzi sportowcy, w których drzemie ogromny potencjał, mogli go w pełni pokazać i świetnie sobie radzić na arenach międzynarodowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom zbudujemy silne biegi narciarskie w Polsce, a w przyszłości będziemy mogli cieszyć się takimi wynikami, jakie osiągała niegdyś Justyna Kowalczyk – powiedział jeden z koordynatorów programu, trener Kamil Fundanicz.  

 

Kamil Fundanicz – trener główny Kadry Narodowej Juniorów i koordynator projektu 

Wykorzystanie potencjału Szkół Mistrzostwa Sportowego
– Łączenie różnych szczebli szkoleniowych zamierzamy rozpocząć od podstaw, czyli od regularnych spotkań, na których będziemy mogli omawiać bieżące problemy. Kolejnym ważnym punktem są kursokonferencje dla trenerów. Z kolei zawodnicy będą uczestniczyć w otwartych zgrupowaniach, aby docierać do jak największej ilości młodych sportowców. Istotną rolę będą odgrywać dwa nowe ośrodki treningowe w Szczyrku i Zakopanem, gdzie mieszczą się Szkoły Mistrzostwa Sportowego, posiadające bardzo dobrą infrastrukturę – dodał trener główny Kadry Narodowej Juniorów. 

 

Od wiedzy do sukcesu sportowego
Program, oparty na sprawdzonych metodach Skandynawów, Amerykanów i Kanadyjczyków, został starannie dostosowany do polskich warunków, mając na celu pełny rozwój kompetencji sportowych młodych zawodników. Szwed Martin Persson, doświadczony i utytułowany trener pełniący funkcję konsultanta PZN, jest głównym architektem programu, a jego zaangażowanie zapowiada dobrą przyszłość dla dyscypliny, w której triumfy święciła Justyna Kowalczyk. 


– Rozpoczynamy projekt, który jest dla mnie niezwykle inspirujący. Przyszedłem ze Skandynawii i współtworzę ten program z oddanymi trenerami. Analizując dokumenty i obecną sytuację uważam, że zbudowaliśmy bardzo dobre podstawy pod nowy system. Jestem naprawdę bardzo podekscytowany i cieszę się, że jestem częścią Polskiego Związku Narciarskiego – przyznał koordynator programu, trener Martin Persson. 

 

Martin Persson – trener i koordynator projektu 

– Nowy program to dla Polskiego Związku Narciarskiego nowe otwarcie i szansa na znaczące zwiększenie potencjału polskich biegów narciarskich. Jest skierowany głównie dla dzieci i młodzieży w wieku od 16 do 23 roku życia. Głównymi założeniami dla PZN jest przede wszystkim znaczące zwiększenie zasobów, potencjału i wachlarza zawodników, którzy zostają objęci szkoleniem – mówił Dyrektor Sportowy PZN, Tomasz Grzywacz. 

 

Tomasz Grzywacz – Dyrektor Sportowy PZN

Szeroka kadra
– Zamierzamy objąć szerszą grupę dzieci i młodzieży jednolitym, usystematyzowanym programem szkoleniowym i tym samym mieć porównywalne efekty pracy za sprawą systemu monitoringu i kontroli efektów po treningowych. System kadrowy nie jest zamknięty, a więc duża grupa osób ma być w zasięgu wzroku trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów i trenera głównego kadry B. Ma on mieć charakter rotacyjny i będzie się zmieniał w zależności od aktualnego poziomu przygotowania sportowego. Chcemy zwiększyć nieco konkurencyjność dla zawodników objętych szkoleniem i tym samym dawać im możliwość bieżącej wymiany w ramach Kadry Narodowej Juniorów – dodał. 


Trzydniową konferencję szkoleniową, która odbyła się w dniach 10-12 listopada, oprócz trenerów i koordynatorów programu  poprowadził sztab ekspertów, w skład którego weszli lekarze PZN dr Stanisław Szymanik, dr Jan Stojak, dr Michał Latos, i dietetyk dr Aleksandra Pięta.. Uczestnicy szkolenia mieli okazję wziąć udział  zarówno w inspirujących wykładach teoretycznych, jak i praktycznych zajęciach przeprowadzonych na nartorolkach oraz w hali sportowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku.

 

dr Aleksandra Pięta – dietetyk PZN

Wsparcie medyczne
– Razem z nowym programem rozwoju biegów narciarskich Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zdecydował się już ponad rok temu wdrożyć nowe kompleksowe rozwiązania w systemie opieki medycznej nad zawodnikami. Ten system obejmuje nie tylko opiekę nad kadrami PZN, ale ma także umożliwić leczenie, diagnostykę, rehabilitację w najlepszych i najnowocześniejszych ośrodkach w Polsce wszystkim zawodnikom, również tym na poziomie szkół podstawowych. W tym celu będziemy podpisywać umowy ze szpitalami znajdującymi się we wszystkich rejonach, w których prowadzimy działalność szkoleniową oraz organizujemy zawody. System ma umożliwić szybkie zaopiekowanie się zawodnikiem w przypadku nagłego urazu oraz  skierowanie go do ośrodków referencyjnych – zadeklarował lekarz i Wiceprezes Zarządu PZN, dr Stanisław Szymanik. 

 

– W ramach opieki medycznej zajmujemy się również szeroko rozumianą edukacją antydopingową. Współpracujemy z Polską Agencją Antydopingową, w której także jestem jednym ze szkoleniowców. Już od poziomu juniora uświadamiamy młodym ludziom istotę problemów związanych ze współczesnym uprawianiem sportu i zapobieganiem sięgania po niedozwolone środki – powiedział Wiceprezes.

 

dr Stanisław Szymanik – Wiceprezes Zarządu PZN ds. narciarstwa biegowego i spraw medycznych 

– Akcyjnie, w zależności od potrzeb zawodniczek i zawodników, umożliwiamy współpracę z psychologiem oraz dietetykiem. W tym celu od kilkunastu lat funkcjonuje Komisja Medyczna w ramach Polskiego Związku Narciarskiego, której przewodniczącym od zeszłego roku jest dr Szymon Fornagiel. Nasz zespół lekarzy reprezentuje różne dyscypliny medyczne, abyśmy nie tracili zawodników, którzy mają pecha i ulegną np. kontuzji – dodał. 

 

Polski Związek Narciarski, wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Grupę Azoty, głównego sponsora polskich biegów narciarskich, daje wyraźny sygnał zmian w świecie polskiego sportu. Nowy program to nie tylko innowacyjne podejście do szkolenia, ale również szansa na odkrycie i rozwój nowych talentów w polskim narciarstwie biegowym. Otwieramy nowe możliwości, a to dopiero początek!

 


Wspólna sprawa
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przeprowadzonych paneli  szkoleniowych. Dziękuję całemu środowisku polskich biegów narciarskich, że stanęło na wysokości zadania i licznie zgromadziło się w Szczyrku. Wszyscy czują, że Polski Związek Narciarski chce realnych zmian. Mam nadzieję, że kolejne sezony pójdą tak dobrze, jak właśnie t szkolenia i że ta historyczna kursokonferencja otworzy regularny cykl spotkań, na których będziemy mogli wypracowywać wspólne schematy i dzielić się doświadczeniem – podsumował trener Kamil Fundanicz. 

 

– Wszystkim polskim biegaczom życzę przede wszystkim zdrowia, bo to ono jest najważniejsze. Życzę oczywiście sukcesów, wytrwałości, zaangażowania i wiary w to co robicie. Jeśli to wszystko uda się połączyć, system na pewno zadziała. Macie w tym momencie wspaniałych trenerów, którzy chcą osiągnąć z Wami wiele sukcesów i miejmy nadzieję, że Wasze cele zostaną zrealizowane, a wszyscy będą zadowoleni – zakończył Adam Małysz.  

 

Adam Małysz – Prezes Zarządu PZN

Pełna galeria zdjęć jest dostępna na naszej stronie

Źródło: Biuro prasowe PZN